17 stycznia we współpracy z portalem Poznanbiega.pl miałem przyjemność na poznańskiej Cytadeli poprowadzić z grupą pasjonatów biegania trening siłowy.

Po kilku zdaniach wprowadzenia i przedstawieniu harmonogramu zajęć przeszliśmy do spokojnego truchtu, po którym przeprowadziłem przykładową rozgrzewkę. Dzięki wcześniejszemu truchtowi zarówno mięśnie jak i układ oddechowy przygotowane były do rozgrzewki przeprowadzonej poczynając od górnych partii ciała, poprzez korpus, kończąc na partiach dolnych.

 Trzeba pamiętać, że szczególnie przed treningiem technicznym, tempowym czy interwałowym zrobienie rozgrzewki to nieodzowny element, który zapewni nam odpowiednie przygotowanie organizmu, efektywniejsze wykonanie wymagających ćwiczeń oraz w pewien sposób może zapobiec kontuzji, gdyż mięśnie i więzadła są odpowiednio rozgrzane i rozciągnięte to większego wysiłku.

Obroty, skręty, skłony. Wielu myśli tylko o nogach a przecież podczas biegu pracują m.in ramiona, plecy, brzuch...

Pierwsza część przygotowana dla wszystkich po części teoretycznej obejmowała 3x podbieg (200m), 3x wieloskok po którym przechodzimy do biegu (3x150m) oraz na koniec skip A po którym można było przejść do marszu (3x100m).

Szczególnie na podbiegu można zauważyć jak wiele daje mocna praca ramion działających jak nasze koło zamachowe.

W drugiej części (dla chętnych) przygotowałem pętlę crossową , którą nazwałem GLADIATOR

z uwagi na rozpościerającą się przed nami arenę zmagań.

Trasa miała około 350m, zawierała zbiegi i podbiegi. Uczestnicy w zależności od poziomu mieli do pokonania 1,2 lub 3 takie pętle. Tempo nie było dyktowane, chodziło o sprawdzenie jak trening na podbiegach może się przydać i gdzie jeszcze są braki podczas zmierzenia się z realnie różnie ukształtowanym terenem ;)

Mocny i dosyć stromy podbieg dynamicznie wykonywany może odebrać oddech potrzebny przy zbiegu.

Wisienka na torcie czyli schody ;)

Wykonanie jednej pętli nie stanowi problemu ale już trzy i więcej stanowi doskonały trening, który na pewno jeszcze wiele razy będzie okazja wykonać.

Po demonstracji pętli przyszła pora na uczestników spotkania.

Radzili sobie doskonale z zaangażowaniem i zacięciem

Poradzili sobie również ze stromym podbiegiem, po pierwszej części wiedzieli jak w takim wypadku ważna jest praca ramion

 Nikt nie odpuszczał

Arena zmagań - GLADIATOR

Jeden z moich podopiecznych przygotowujących się do sezonu 2015 - Mirek Prinz

Ekipa zwycięzców ;) Zwyciężyli ponieważ tego dnia chciało im się przyjść na wartościowy trening ;)

Link do pełnej galerii Tomasza Mantasa tutaj