W związku z organizacją III edycji sztafety maratońskiej XLPL Ekiden 22 kwietnia 2015 roku odbyła się konferencja prasowa. Współpracując z Kancelarią Prawną Pragmatiq i Fundacją  XLPL (pomysłodawcami sztefety XLPL Ekiden) mam przyjemność pełnić odpowiedzialną rolę Dyrektora Sportowego.

Trzecia edycja XLPL Ekiden odbędzie się 14 czerwca 2015 roku na atestowanej trasie w Poznaniu (tor regatowy Malta). Rywalizować będą zespoły 6 osobowe na odcinkach i zmianach: 4395m + 10800m + 10800m + 5400m + 5400m + 5400m. 

XLPL Ekiden czyli sztafeta maratońska jest wyjątkową inicjatywą sportową łączącą integrację uczestników we wspólnym pokonaniu królewskiego dystansu maratonu (42 km 195m).

W tym roku impreza sportowa ma wyjątkowy, charytatywny charakter. Z każdego wpisowego kwota 42 zł i 19,5 gr zostanie przekazana na fundację Zwycięzca, której założycielem jest Dariusz Strychalski - niepełnosprawny ultramaratończyk, który mimo wielu przeciwności pokonał takie legendarne biegi jak Spartathlon czy Badwater.Celem fundacji jest wspieranie rozwoju i promocja sportu oraz kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pomocy materialnej  im oraz ich rodzinom. Sam Darek Strychalski będzie gościem specjalnym tegorocznego biegu, a także wystawi w nim swoją drużynę. 

 Artur Kujawiński i Dariusz Strychalski (Chudy Wawrzyniec 2014)

Na konferencji przedstawiono piękny medal, który otrzyma każdy uczestnik. Piękno i wyjątkowość medalu przejawiają się w tym, że po złączeniu przez członków danej drużyny 6 medali stworzą one całość w formie sześciokątnego medalu.

 

Trochę teorii: słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy.

Źródłem sztafety był system transportowy i pocztowy działający w Japonii w czasach dawnych, polegający na tym, że podczas trasy w określonych punktach zmieniali się kurierzy lub ich konie, dzięki czemu wiadomości i towary były przesyłane szybciej i pewniej.

To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni wykształciły się największe tradycje tego typu biegów, a udział w niektórych sztafetach jest prestiżem, o którym marzy wielu Japończyków. Wielu z nich przepełnia duma i honor, gdy mogą własnym wysiłkiem przyczynić się do sukcesu zespołu, firmy lub danej drużyny.

Zapraszam na stronę biegu: www.xlplekiden.pl